Our range of services include fire detection system, fire detection tube suppression system, conventional fire alarm, ravel fire alarm control system, manual call point and air compressor fire suppression system.
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Type of Fire Detectors | Heat detector |
| Material | Sheet Metal |
| Relay Outputs | Supervisory Relay, Trouble Relay |
| Brand | Ceasefire |
| Certification | ISI |
| Color | White |
| Control Keys | Mute Buzzer, Evacuate |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| System type | Kitchen Fire Suppression System |
| Packaging Type | Container |
| Capacity | 35 kg |
| Fire Fighting System Type | Fire Suppression Systems |
| Brand | Rashi Fire System |
| Material | Mild Steel |
| Fire Suppression Type | Fire Extinguisher |
| Certification | ISI, UE |
| Discharge Time | 8 Sec |
| Automation Grade | Automatic |
| Portable | Portable |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Number of Zone | 2 |
| Material | ABS Plastic |
| Relay Outputs | Trouble Relay |
| Operating Voltage | 220 V |
| Shape | Square |
| Brand/Company | Ravel |
| Certification | ISI |
| Control Keys | Mute Buzzer |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 9575 / Piece Get Latest Price
| System Components | Fire Alarm Control Panel |
| Usage/Application | Fire Safety |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Relay Outputs | Alarm Relay |
| Wireless Frequency | 50Hz |
| Shape | Rectangular |
| Features | Corrosion Resistance |
| Phase | Single Phase |
| Finishing | Powder Coated |
| Voltage | 240V |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Relay Outputs | Alarm Relay, Supervisory Relay, Trouble Relay |
| Usage/Application | Fire Alarm System |
| Shape | Square |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Control Keys | Mute Buzzer, System Reset |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
₹ 42000 / Piece Get Latest Price
| Agent | Watermist |
| Fire Fighting System Type | Fire Suppression Systems |
| Certification | Yes |
| Installation Services Required | Yes |
₹ 52000 / Piece Get Latest Price
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
₹ 925 / Piece Get Latest Price
| System Components | Smoke Detectors |
| Usage/Application | Fire Safety Alarm |
| Color | White |
| Relay Outputs | Alarm Relay |
| Material | ABS |
| Features | Heat Resistant |
| Shape | Round |
| Control Keys | System Reset |
| Mounting Type | Ceiling Mounted |
Minimum order quantity: 60 Piece
Krishan Kumar (CEO)
Rashi First Fire
198, Near Uma Public School, Mubarakpur
Greater Noida - 201308, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India