Service Provider of a wide range of services which include fire fighting repairing service, co2 flooding system, co2 fire extinguisher, dry chemical extinguisher, water spray fire extinguisher and 6kg defence agni fire extinguisher.
₹ 30000 / Month Get Latest Price
| Service type | Installation |
| Speed (rpm) | Upto 2900 rpm |
| Automation Grade | Manual |
| Power Source | Steam Turbine |
| Capacity | 1900 lpm |
₹ 18500 / Piece Get Latest Price
| Fire Suppression Type | Fire Extinguisher |
| Fire Fighting System Type | Fire Suppression Systems |
| Fire Class | A |
| Fire Extinguisher Type | CO2 Based |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Capacity | 45 Kg |
| Discharge Time | 12 Seconds |
| Test Pressure | 250 Bar |
| Operating Temperature | 60 Deg C |
| Body Material | Mild Steel |
Minimum order quantity: 25 Piece
₹ 18500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 8 Kg |
| Fire Class | A |
| Usage/Application | Hospital, Home |
| Fire Extinguisher Type | CO2 Based |
| Features | Corrosion Resistance |
| Body Material | Mild Steel |
| Discharge Duration | 8 - 16 Sec |
| Operating Temperature Range | 60 Deg C |
| Test Pressure | 250 Bar |
Minimum order quantity: 25 Piece
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 8 Kg |
| Extinguisher type | Stored Pressure |
| Fire Class | A |
| Usage/Application | Fire Safety |
| Fire Extinguisher Type | Dry Chemical |
| Brand | Jades |
| Certifications | ISO |
| Discharge Time | 12 seconds |
| Body Material | Mild Steel |
| Operating Temperature Range | 60 Deg C |
| Test Pressure | 250 Bar |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 8 Kg |
| Extinguisher type | Cartridge |
| Fire Class | A |
| Discharge Range | 2 meter |
| Usage/Application | Fire Safety |
| Brand | Fire Rite |
| Approvals | ISO |
| Discharge Time | 12 seconds |
| Operating Temperature Range | 60 Deg C |
| Test Pressure | 250 Bar |
| Body Material | Mild Steel |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 2895 / Piece Get Latest Price
| Fire Extinguisher Type | Dry Chemical Powder |
| Capacity | 6 Kg |
| Fire Class | Class A |
| Extinguisher Design | Wall Mounted |
| Discharge Range | 4m |
| Fire Rating | 21 B, 1 A |
| Fire Type | A |
| Hose Material | PVC |
| Approvals | ISI |
| Expelling Agent | CO2 |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Defence Agni |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5 Kg |
| Fire Extinguisher Type | ABC Dry Chemical Powder |
| Approvals | ISI |
| Average Range of throw | 6 meter |
| Average Discharge Time | 4-5 sec |
| Operating Temperature | -20 DegreeC to +55 DegreeC |
| Fire Rating | 3 A, 21B |
| Fire Type | A |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 900 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 9 Litre |
| Operating Temperature | +5 DegreeC to +60 DegreeC |
| Fire Class | Class A |
| Extinguishing Medium | Aqueous Film Forming Foam (AFFF) |
| Fire Rating | 3 A, 21 B |
| Fire Type | A |
| Cylinder Material | Mild Steel (MS) |
| Design | Wall mounted |
| Certifications | ISI |
| Discharge Time | 15 sec |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 45 mm |
| Grade | A |
| Automation Grade | Manual |
| Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Red |
| Packaging Type | Cartoon Box |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 6 Piece
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 4 Kg |
| Fire Class | Class C |
| Fire Extinguisher Type | Foam |
| Approvals | ISI |
| Average Range of throw | 5 meter |
| Average Discharge Time | 6-8 sec |
| Fire Rating | 3 A, 21B |
| Fire Type | A |
| Brand | Rashi Fire |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Fire Extinguisher Type | BC Dry Powder |
| Capacity | 2 Kg |
| Fire Class | Class B |
| Extinguisher Design | Wheeled |
| Operating Temperature | -30 DegreeC to +55 DegreeC |
| Fire Rating | 1A, 21B |
| Approvals | ISI |
| Expelling Agent | CO2 |
| Country of Origin | Made in India |
| Fire Type | A |
Minimum order quantity: 12 Piece
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5 Kg |
| Warning Audio Signal | 138 dB |
| Fire Class | Class B |
| Brand | AFO |
| Country of Origin | Made in India |
| Fire Type | C |
| Certification | ISI |
Minimum order quantity: 25 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 4 Kg |
| Fire Class | Class B |
| Certifications | ISI |
| Extinguishing Medium | Clean Agent |
| Fire Rating | 2 A |
| Fire Type | B |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 42000 / Piece Get Latest Price
| Fire Fighting System Type | Fire Suppression Systems |
| Capacity | 25 Kg |
| Packaging Type | Carton |
| System type | Clean Agent Suppression System |
| Brand | Rashi Fire System |
| Material | Mild Steel |
| Fire Suppression Type | Fire Extinguisher |
| Certification | ISI |
| Portable | Portable |
| Country of Origin | Made in India |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 100000 / Piece Get Latest Price
| Fire Fighting System Type | Fire Suppression Systems |
| Capacity | 45 Kg |
| Packaging Type | Container |
| System type | Clean Agent Suppression System |
| Brand | Rashi Fire System |
| Material | Mild Steel |
| Fire Suppression Type | Fire Extinguisher |
| Certification | ISI and UE |
| Discharge Time | 7 Sec |
| Automation Grade | Automatic |
| Portable | Portable |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 15 Piece
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| System type | Kitchen Fire Suppression System |
| Packaging Type | Container |
| Fire Fighting System Type | Fire Suppression Systems |
| Brand | Rashi Fire |
| Material | Mild Steel |
| Fire Suppression Type | Fire Extinguisher |
| Cylinder Size | 20 Kg |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Portable | Portable |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 12 Piece
₹ 2400 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Valve Size | 2 inch |
| Valve Type | Breeching Inlet |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Usage/Application | Fire Safety |
| Test Pressure | 20 Bar |
| Number Of Ways | Two Way |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Red |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Part | Fire Hose Reels |
| Usage/Application | Fire Fighting |
| Material | Rubber |
| Coating | Powder Coated |
| Reel Length | 20 m |
| Hose Color | Red |
| Connection | Fire Hose Reel |
| Diameter | 75mm |
| Brand | Rashi Fire System |
| Features | Heat Resistant |
| Pressure | 0.8 MPa |
| Certification | ISI |
Minimum order quantity: 60 Piece
₹ 2895 / Piece Get Latest Price
| Fire Extinguisher Type | Dry Chemical Powder |
| Capacity | 6 Kg |
| Fire Class | Class A |
| Extinguisher Design | Wall Mounted |
| Discharge Range | 4m |
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Fire Extinguisher Type | CO2 |
| Capacity | 5 Kg |
| Fire Class | Class B |
| Extinguisher Design | Wheeled |
| Fire Rating | 2 A |
| Approvals | ISI, CE |
| Expelling Agent | CO2 |
| Country of Origin | Made in India |
| Fire Type | A |
Minimum order quantity: 22 Piece
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Fire Extinguisher Type | ABC Dry Chemical Powder |
| Approvals | ISI |
| Average Range of throw | 6 meter |
| Average Discharge Time | 4-5 sec |
₹ 400 / Piece Get Latest Price
₹ 3500 / Square feet Get Latest Price
| Service Location | All Over India |
| Services Mode | Onsite |
| Payment Mode | Online And Offline |
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Service Location | All Over India |
| Service Mode | Onsite |
| Payment Mode | Online And Offline |
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Service Location | All Over India |
| Service Mode | Onsite |
| Payment Mode | Online And Offline |
₹ 1260 / Piece Get Latest Price
| Fira Class | Class C |
| Extinguishing Medium | Dry Powder IS 14609 |
| Cylinder Material | Mild Steel (MS) |
| Certifications | ISO |
| Is It Portable | Portable |
| Test Pressure | 250 Bar |
| Operating Temperature | 60 Deg C |
| Capacity | 5 Kg |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Fire Extinguisher Type | CO2 |
| Capacity | 10 Kg |
| Fire Class | Class A |
| Extinguisher Design | Portable |
| Fire Rating | 21 B, 3 A |
| Fire Type | A |
| Approvals | ISI |
| Expelling Agent | Nitrogen |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 75 Kg |
| Fire Class | Class B |
| Warranty | 24 Months |
| Country of Origin | Made in India |
| Operating Time | 5 Sec |
| Certification | ISI |
| Brand | Rashi Fire System |
Minimum order quantity: 16 Piece
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| System type | Kitchen Fire Suppression System |
| Fire Fighting System Type | Fire Suppression Systems |
| Packaging Type | Container |
| Capacity | 15 Kg |
| Brand | Rashi Fire System |
| Material | Mild Steel |
| Fire Suppression Type | Fire Extinguisher |
| Certification | ISI |
| Discharge Time | 5 Sec |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Portable | Portable |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| System type | Kitchen Fire Suppression System |
| Fire Fighting System Type | Fire Suppression Systems |
| Packaging Type | Container |
| Capacity | 10 Kg |
| Brand | Rashi Fire |
| Material | Mild Steel |
| Fire Suppression Type | Fire Extinguisher |
| Certification | UL and CE |
| Working Pressure | 15 Sec |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Portable | Portable |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Krishan Kumar (CEO)
Rashi First Fire
198, Near Uma Public School, Mubarakpur
Greater Noida - 201308, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India