We are a leading Service Provider of semi automatic fire fighting pump, attack fire extinguishers, direct low pressure fire suppression system, co2 fire suppressions system, heat sensing tube suppression system and hose reel drum from Greater Noida, India.
₹ 750000 / Unit Get Latest Price
| Usage/Application | Fire Fighting |
| Power Source | Electric |
| Coating | Powder Coated |
| Max Flow Rate | 400 L/min |
| Connection | With Mild Steel Pipe |
| Frequency | 50Hz |
| Material | Cast Iron |
| Power | 200 Watt |
| Voltage | 380V |
| Lifting Capacity | 250 Kg |
| Phase | Single Phase |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
Minimum order quantity: 5 Unit
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Fire Extinguisher Type | CO2 |
| Capacity | 9 Kg |
| Fire Class | Class A |
| Extinguisher Design | Portable |
| Fire Rating | 3 A, 21 B |
| Approvals | ISI |
| Expelling Agent | CO2 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| System type | Kitchen Fire Suppression System |
| Packaging Type | Container |
| Capacity | 15 Kg |
| Fire Fighting System Type | Fire Suppression Systems |
| Brand | Rashi Fire |
| Material | Mild Steel |
| Fire Suppression Type | Fire Extinguisher |
| Certification | ISI, UE |
| Discharge Time | 5 Sec |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Portable | Portable |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 70000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5 Kg |
| Fire Fighting System Type | Fire Suppression Systems |
| Color | Red |
| Certification | ISI |
| Body Material | Mild Steel |
| Discharge Time | 15 Sec |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 100000 / Piece Get Latest Price
| System type | Kitchen Fire Suppression System |
| Packaging Type | Container |
| Fire Fighting System Type | Fire Suppression Systems |
| Brand | Rashi Fire System |
| Material | Mild Steel |
| Fire Suppression Type | Fire Extinguisher, Pipeline |
| Certification | ISI |
| Gas | CO2 |
| Automation Grade | Automatic |
| Portable | Non Portable |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 11 Piece
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Part | Fire Hose Reels |
| Reel length | 15 m |
| Usage/Application | Fire Fighting |
| Coating | Stainless Steel |
| Brand | Rashi Fire System |
| Certification | ISI |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3 Piece
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Nominal Pipe Size | 0.5 inch |
| Usage/Application | Industrial |
| Size | 3/4 inch |
| Packaging Type | Box |
| Material Grade | Mild Steel |
| Is It ISI Certified | ISI Certified |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Krishan Kumar (CEO)
Rashi First Fire
198, Near Uma Public School, Mubarakpur
Greater Noida - 201308, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India